Juniorský vodnopólový turnaj U19 v našom NCVP vyhral YBL Budapešť, mladí Slováci tretí

Vydarený NCVP CUP 2022 v moci Maďarov, naši juniori na treťom mieste

07.09.2022 14:32:57

Od piatka do nedele sa v našom NCVP konal dobre obsadený medzinárodný vodnopólový turnaj U19 pod názvom NCVP CUP 2022. Okrem domáceho tímu, ktorý trénersky vedie Karol Bačo mladší a Miroslav Fábian sme u nás privítali nášho kvalifikačného súpera z Košíc pri postupe do Podgorice Českú republiku, výber reprezentácie Rumunska a klubové mužstvo z maďarska - YBL Budapešť. Tieto štyri tímy si medzi sebou zahrali každý s každým v piatok a v sobotu a následne po skončení troch kôl si to v tabuľke prvý rozdal o postup do finále so štvrtým družstvom a druhý nastúpil proti tretiemu.

Slovensko v prvom turnajovom zápase remizovalo s YBL Budapešť 8:8 a následne porazilo Českú republiku hladko 13:4, v treťom meraní síl však zverenci trénerskej dvojice Karol Bačo a Miroslav Fábian prehrali tesne o gól s Rumunskom 11:12. To znamenalo po troch kolách a pri jednej výhre, jednej remíze a jednej prehre naše tretie miesto a následný duel o postup do finále s druhým po troch kolách, ktorým sa stalo Rumunsko. Žiaľ, v tomto stretnutí uspel náš súper, ktorý vyhral o tri góly 13:10 a to pre mladých Slovákov znamenalo definitívne boj o bronzovú priečku proti Českej republike. Proti juniorom Česka sme vyhrali aj po druhý raz na tomto turnaji, tentoraz to bolo 9:6 a obsadili sme konečné tretie miesto. Víťazom vydareného turnaja sa stal maďarský klub YBL Budapešť pred Rumunskom, tretie je Slovensko a na štvrtom mieste skončila Česká republika. Bola to dobrá turnajová previerka pred budúcotýždňovým odchodom našej výpravy na ME do čiernohorskej Podgorice.

Priebeh turnaja:

V otváracom zápase sa predstavili hráči Českej republiky a Rumunska a zverenci trénera Alexa Daciu si na svoje konto pripísali plný bodový zisk po výhre o štyri góly 13:9, keď prvú štvrtinu vyhrali o gól 4:3 a v polčase bol stav nerozhodný 5:5. V tomto stretnutí sa o všetkom rozhodlo v tretej osemminútovke, ktorú Rumunsko vyhralo hladko 7:2 a pred záverom sa dostalo do vedenia o 5 gólov 12:7. V poslednej časti padli len tri góly a tak nakoniec Rumunsko vyhralo nad Českou republikou 13:9.

Česká republika vs Rumunsko 9:13 ( 2:4, 3:1, 2:7, 2:1 )

Góly: Šmerda 3, Dittner a Scheer po 2, Vyšín a Sedliský po 1 - Ptrianis 7, Popovici a Tepelus po 2, Sacheti a Matei po 1

V druhom turnajovom stretnutí nastúpilo Slovensko pod vedením Karola Bača mladšieho proti maďarskému mužstvu YBL Budapešť. Naša U19-tka začala výborne a dostala sa do vedenia 3:0, prvú čsť vyhrala o tri góly 4:1. V druhej osemminútovke nám však zvlhol pušný prah a súper skóroval dva razy a tak sa mu podarilo po prvom polčase stiahnuť stav na rozdiel jedného gólu - 4:3. Zaujímavé bolo, že tretia štvrtina priniesla spolu sedem presných zásahov a sumárne sa skončila tak, ako predchádzajúce dve časti dokopy. Mladí Slováci sa dokázali držať na rozdiel dvoch gólov, aj keď súper nepríjemne hrýzol - 5:3, 6:4, 7:5, 33 sekúnd pred koncom po góle Tabačára to bolo po troch štvrtinách o dva góly 8:6. Nuž ale podobne ako v druhej štvrtine, ani v tej poslednej sa našim hráčom nepodarilo skórovať, čo využil súper, ktorý najprv v presilovke znížil na 8:7 a potom aj vyrovnal na konečných 8:8. V posledných niečo viac ako troch minútach už gól nepadol a tak sa v tomto stretnutí zrodila remíza.

SLOVENSKO vs YBL Budapešť 8:8 ( 4:1, 0:2, 4:3, 0:2 )

Góly: Mihál 4, Adamec a Tabačár po 2 - Bekési 3, Bús 2, Kibicki, Csiplo a Zsomgor po 1

V treťom zápase turnaja v Novákoch - NCVP CUP 2022 si sily zmerali YBL Budapešť a Rumunsko. Maďarský zástupca začal výborne a vyhrával v stretnutí 1:0, ale aj 2:1 a 3:2, dokonca 10 sekúnd pred klaksónom dal svoj štvrtý gól na 4:2. Na začiatku druhej štvrtiny Rumuni znížili, no do konca prvého polčasu skóroval už len tím YBL Budapešť, ktorý štyroma gólmi po sebe ovládol prvý polčas 8:3. V tretej štvrtine si YBL udržiaval pred súperom 4-5 gólový náskok - 8:4, 9:4,10:6 a nakoniec pred záverom svietil na ukazovateli stav 10:7. V poslednej časti dali Maďari gól na 11:7, ale nepríjemný súper dvoma presnými zásahmi znížil na 11:9. YBL ešte pred záverom viedol 12:9 ale aj 13:10, posledné strelecké slovo si vzali Rumuni, ktorí s klaksónom znížili stav na konečných 13:11.

YBL Budapešť vs Rumunsko 13:11 ( 4:2, 4:1, 2:4, 3:4 )

Góly: Benésy 3, Csepeli a Matteo po 2, Bencze, Domonkoš, Botond, Zsombory, Botond a Melnuna po 1 - Ptrianis 6, Armean 3, Insigmma a Burda po 1

V poslednom štvrtom turnajovom stretnutí v derby nastúpili naši mladí vodnopóloví reprezentanti proti Českej republike, s ktorou si zopakovali skupinový kvalifikačný duel v Košiciach. Ten sa v metropole východu skončil v kvalifikácii o postup na ME do Podgorice 7:7. Tentoraz zverenci trénera Karola Bača mladšieho zápas ovládli jednoznačne a s prehľadom, v prvej časti vyhrávali už 4:0, nakoniec ju doviedli do víťazného konca 6:1. V druhom dejstve padlo po góle na oboch stranách a polčas sme vyhrali o 5 gólov 7:2. V tretej štvrtine skórovali len naši vodní pólisti a pred záverom to bolo 9:2. V závere Tabačár pridal náš 10-ty gól a už to bolo 10:2, Slováci viedli aj 11:2 a 12:4, dve sekundy pred koncom dal náš 13-ty gól Zolovčík. Slovensko tak vyhralo nad Českou republikou o 9 gólov 13:4.

Česká republika vs SLOVENSKO 4:13 ( 1:6, 1:1, 0:2, 2:4 )

Góly: Marant 2, Šmerda a Schonwalder po 1 - Adamec a Štanga po 4, Zolovčík 2, Kleščinský, Tabačár a Mihál po 1

V ďalších dueloch to vyzeralo takto:

YBL Budapešť vs Česká republika 17:3 ( 5:1, 6:0, 3:2, 3:0 )

Góly: Najviac u YBL Krištof a Melnuna po 4 - Šmerda, Čurda a Schönwalder po 1

Jasné a hladké víťazstvo maďarského zástupcu, ktorý základy úspechu položil v prvom polčase. Ten vyhral sumárne 11:1 a aj keď v druhom polčase ubral nohu z plynu, pridal ďalších 6 gólov, pričom inkasoval len dva razy a obsadil prvé miesto v skupine a to znamenalo, že s Českou republikou si to rozdal v zápase, z ktorého vzišiel prvý finalista tohto turnaja.

Kto sa stal druhým finalistom? Záludná otázka, pretože v druhom stretnutí o postup si to rozdala naša U19-tka a Rumunsko. Tieto dva tímy v sobotu predpoludním nastúpili proti sebe a zverenci Karola Bača ml.prehrali nakoniec tesne o gól 11:12, keď krátko pred koncom viedli 11:10, no 41 sekúnd pred záverom dokázal náš súper strhnúť výhru na svoju stranu. V prvej štvrtine padlo 9 gólov, Slovensko ju vyhralo o dva góly 5:3, v druhom dejstve sa Rumunsku podarilo stav vyrovnať na 5:5, naši chlapci ešte išli do vedenia na 6:5, ale húževnatý súper otočil výsledok na 7:6 vo svoj prospech. 11 sekúnd pred polčasom Adamec namieril presne a vyrovnal na 7:7. V tretej osemminútovke znova išiel náš súper do vedenia, ale Adamec a v presilovke Tabačár 6 sekúnd pred klaksónom vyrovnali resp.otočili stav v prospech Slovenska na 9:8. Dráma pokračovala až do konca, Rumunom sa podarilo na začiatku posledných ôsmich minút vyrovnať na 9:9, aby následne v presilovke išli dokonca do vedenia na 10:9. Chlapci zabojovali a v presilovke vyrovnali Štangom na 10:10 a Štanga hneď na to ďalším gólom v početnej výhode preklopil misky váh na stranu Slovenska a bolo to 11:10. Niečo viac ako dve minúty pred koncom vyrovnali Rumuni na 11:11 a 56 sekúnd pred koncom si vzali oddychový čas. Ten padol na úrodnú pôdu, pretože po 15-tich sekundách skórovali a dostali sa do vedenia na 12:11. Nám teda zostávalo ešte 41 sekúnd do konca duelu ale vyrovnať sa mladým Slovákom už nepodarilo a nakoniec sme prehrali tesne s Rumunskom 11:12.

SLOVENSKO vs Rumunsko 11:12 ( 5:4, 2:3, 2:1, 2:4 )

Góly: Tabačár 5, Adamec 3, Štanga 2, Kleščinský - Ptrianu 4, Tepelus 3, Armean 2, Sachetti, Muresan a Imsigmma po 1

Tabuľka:

1. YBL Budapešť 3 2-1-0 38:22 (8:8,13:11,17:3) 05b
2. Rumunsko 3 2-0-1 36:33 (13:9,11:13,12:11) 04b
3. Slovensko 3 1-1-1 32:24 (8:8,13:4,11:12) 03b
4. Česká republika 3 0-0-3 16:43 (9:13, 4:13, 3:17) 0b

V popoludňajších zápasoch Rumunsko porazilo Slovensko o tri góly 13:10 a YBL Budapešť 11:7 Českú republiku až zlepšeným výkonom v druhom polčase. Znamená to, že v nedeľu od 9.00 hod nastúpia proti sebe v boji o 3.miesto Slovensko a Česká republika a vo finále o 10.30 hod YBL Budapešť a Rumunsko.

Vo finále NCVP CUPU 2022 v našom Národnom centre vodného póla sa stretli maďarský tím YBL Budapešť s Rumunskom. Spokojnejší boli hráči Budapešte, ktorí turnaj vyhrali po finálovej výhre 8:5.

YBL Budapešť vs Rumunsko 8:5 ( 2:2, 3:0, 2:2, 1:1 )

V zápase o celkové 3.miesto v ďalšom derby medzi našou U19-tkou a Českou republikou si zverenci trénera Karola Bača mladšieho so súperom poradili rovnako ako v skupinovom stretnutí. Síce nie tak výrazne, ale výhra 9:6 poteší. Prvú štvrtinu sme prehrali tesne 0:1, v druhej sa Adamcovi v presilovke podarilo vyrovnať na 1:1, no Česko dve sekundy pred koncom polčasu využilo presilovku a po prvom polčase polčase viedlo 2:1. Vrece s gólmi sa riadne roztrhlo v druhom polčase, veď spolu padlo 12 gólov! Kajtorovi sa podarilo v tretej štvrtine vyrovnať na 2:2, ale súper dal dva góly po sebe a vyhrával 4:2. Tabačár a Adamec sa následne postarali o vyrovnanie na 4:4. V presilovke Štanga 51 sekúnd pred koncom naklonil misky váh na našu stranu a Slovensko po prvý raz v zápase viedlo 5:4. V poslednej štvrtine sa Štanga a Adamec z pokutového hodu postarali o trojgólové vedenie nášho tímu 7:4. Následne sa však scvrklo na rozdiel gólu na 7:6, no v presilovke Štanga a následne Mihál rozhodli o našom víťazstve 9:6, ktoré znamenalo naše tretie miesto na tomto turnaji.

Česká republika vs SLOVENSKO 6:9 ( 1:0, 1:1, 2:4, 2:4 )

Góly Čurda 3, Šmerda, Harant a Schönwalder po 1 - Adamec 4, Štanga 3, Kajtor a Mihál po 1

1. YBL Budapešť
2. Rumunsko
3. SLOVENSKO
4. Česká republikaSpäť na zoznam aktualít
Flashscore.sk: futbal - live výsledky a futbal livescore
Mesto Nováky
KIABA SPEDITION
Auto AKR Elektra
Národné centrum vodného póla Nováky
Digitech
Novaky.COM
MERIDIANA
BoGo bus s.r.o.